Když po Vánocích Prahou v lehkém větříku vlály útržky balicích papírů, protože už se zkrátka povánoční papírový odpad nedal narvat do přetékajících modrých kontejnerů, posedla mě náhlá inspirace sepsat několik šikovných způsobů, jak se takovému plýtvání vyhnout. Tyto poslední Vánoce byly jiné i pro mě a papírového odpadu bylo minimum, jelikož má šikovná maminka našila z látek ze sekáče kvanta látkových pytlíčků různých velikostí a barev, které po Štědrém večeru zase hezky sbalila a schovala na příští rok.

Samozřejmě to neznamená, že musíme mermomocí posbírat po sekáčích vytahané tepláky a proděravělá trička, která už nikdo nechce, a nadělovat si v nich dárky. Tyhle pytlíčky jsou z krásných, podle všeho i nových látek, které jde v sekáčích často najít za fajn ceny, ale určitě není od věci zužitkovat i nějaké to staré oblečení. Vždycky se najde nějaká velká zástěra nebo retro sukně až na zem, ze které je pořád spousta využitelné látky.

Našít si můžeme pytlíčky, ale klidně jenom obyčejné olemované kousky látky, do kterých dárek můžeme zabalit úplně stejně, jako bychom ho zabalili do kousku papíru. V nouzi na zabalení (menšího) dárku postačí i utěrka a konopný nebo jutový provázek. Tito krasavci jsou spíše vánočně ladění, ale ideální je vybrat látky s univerzální barvou či vzorem, aby obaly posloužily nejen na Vánoce. Já pořád čekám na nějaké extra slevy na přírodní lněné látky, které vypadají pěkně vždycky. Na Vánoce pak stačí navázat na provázek plátek sušeného pomeranče a celý dáreček dozdobit jehličnatou větvičkou a je hotovo.

LÁTKA = LÁSKA

Kromě přírody látkové pytlíčky ušetří i spoustu času, protože do nich vážně stačí dárek pouze hodit a zavázat provázkem či stužkou. Dále se ušetří i ten čas, který bychom strávili vybíráním balicího papíru a stáním ve frontě, které jsou (nejen) před Vánoci takřka všude. Z dlouhodobého hlediska šetří látkové pytlíčky i peněženku, pokud navíc seženeme látky za nějaké výhodné ceny, vyjdou pytlíčky cenově lépe než léta a léta kupování balicích papírů.

UNIVERZÁLNÍ PYTLÍKY A TAŠKY

Pokud se na šití zrovna necítíte, stačí pokoukat po obchodech, látkové pytlíčky dnes lze najít v řadě obchodů, a to nejen těch zero waste. I květinářství, obchůdky s dekorací nebo takové ty všehochuti látkové pytlíčky prodávají. Stačí je brát jako milou součást každého dárku, protože se dají využít všemi možnými způsoby.

Látkový pytlíček může sloužit jako pomocník při zero waste nákupech, jako svačinový pytlík, ochranný obal na nabíječku k notebooku, pytlíček na šperky, kosmetická taštička,… Do větších pytlíků si můžeme naskládat i ponožky a skvěle poslouží i jako úložný prostůrek pro hračky. Není to prostě ani zdaleka zbytečnej krám a takové věci většinou neurazí nikoho. A kdyby náhodou ano, stačí zdůraznit, že se jedná pouze o znovupoužitelný obal na dárky a obdarovaný vám ho může klidně vrátit zpátky, nebo v něm věnovat dáreček zase někomu jinému.

Pokud se chystáte někomu nadělit nějaký obrdárek a do pytlíčku se nevejde, sáhnout můžete i po oblíbených látkových taškách. Ty už neurazí zcela určitě, protože není nic praktičtějšího, než mít při sobě vždycky aspoň jednu látkovku, která je navíc dneska spíš než babičkovským zvykem módní záležitostí, takže může být pěkným dárkem i sama o sobě.

ZLATÝ ZAVAŘOVAČKY (A JINÝ SKLO)

Zavařovačky tak miluju, že bych jim nejradši doma postavila oltář a každý večer se u něho modlila, ale to samozřejmě v rámci minimalismu neudělám. Vystačím si zatím s tím, že je používám aspoň jako svícínek, ovšem kromě toho mi slouží na spoustu jiných věcí, zejména na skladování potravin nebo obědy s sebou.

To ale stejně není zdaleka všechno, co zavařovačky dovedou. Posloužit totiž můžou taky jako ekologický a originální obal na dárky.

Místo abychom věnovali svým milým oříšky či jiné mňamky v celofánu, raději poproste oříškovou paní prodavačku, aby vám to navážila do zavařovačky. Kromě pochutin na chroustání si takto můžete nechat namlít do zavařovačky i kafe nebo tam nechat navážit nějaký dobrý sypaný čaj. A tak dál…

U jídla to ale určitě nekončí, do skleněných zavařovaček si můžete v bezobalových obchodech nabrat i kosmetické jíly, soli do koupele nebo stáčené šampony či kondicionéry. Nakonec stačí sáhnout po pěkné stužce, zavařovačku ozdobit mašličkou a perfektní spotřební dárek je na světě.

… láhev od vína opět v akci …

I PAPÍR MŮŽE BEJT. NĚKDY.

Přestože je radno primárně se při balení dárků vyhýbat papíru, jsou i případy, kdy se dá papírový obal považovat za dobrou alternativu. Řeč je hlavně o papírových taštičkách, které často vydrží věky. Například v naší rodině jsou i takové taštičky, které tam kolují narozeniny od narozenin a svátky od svátků určitě už deset let a pořád skvěle fungují. Samozřejmě to není pravidlem, někdy můžou být vyrobené z fórových materiálů a brzy se nějak poškodí, natrhnou a tak podobně, ale pořád se dají použít hned několikrát, na rozdíl od balicích papírů, které většinou při rozbalování přijdou k fatální úhoně…

Další fajn možností jsou i papírové krabice, takové ty bytelné dárkové. Působí tak nějak seriózně, že je po rozbalení dárku jen tak někdo nevyhodí, ale raději si je nechá na další využití. Pěkné dárkové krabice si koneckonců můžeme i sami vyrobit, za pomoci nějakého hezoučkého (ideálně zbytkového) balicího papíru a jakékoliv krabice s víkem, například krabice od bot jsou na to perfektní.

Některé papíry můžeme při balení dárků také druhotně využít. Jde například o noviny (ale tam pozor, aby tisk nepouštěl barvu, to se u klasického novinového papíru stává a mohlo by to určité druhy dárků nevratně poškodit), letáky nebo třeba staré noty či jiný papírový odpad, který by jinak skončil ve sběru. Mnohdy to vypadá velice stylově a přidanou hodnotou je navíc ta myšlenka zbytečně neplýtvat!

NEHMOTNÉ DÁRKY

A úplnou topovkou jsou samozřejmě nehmotné dárky, které lze obdarovanému poskytnout víceméně virtuálně. Předplatné, lístky do divadla, zážitkové dárky,… Anebo taková ta vtipná klasika jako ručně psané poukazy na masáž a jiné libůstky…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *