Už v první třídě mě vychvalovali, jak krásně a hlavně rychle čtu.V dalších ročnících už jsem si tolik pochval nevysloužila, protože jsem při společném čtení jela v čítance několik stran napřed, a když na mě přišla řada, samozřejmě jsem netušila, kde jsme. To mi ale nekazilo radost z opojného vědomí, jaká jsem to rychločtenářka. Tohle vnitřní naparování mi vydrželo zhruba do dvaadvaceti, kdy jsem si s hrůzou uvědomila, že má drahá polovička čte minimálně jednou tak rychle jako já. Nejdřív jsem jen koutkem oka nenápadně sledovala, kolik stránek otočí on, zatímco já otočím jednu, pak jsem přitvrdila a začala závodit. O tomhle závodění jsem samozřejmě věděla jenom já, ale jelikož se mi nedařilo zrychlit tempo čtení ani natolik, abychom četli jakž takž nastejno, nakonec jsem to vzdala a radši přišla s jiným konceptem. Žít pomalu se teď přece vyzdvihuje a doporučuje, tak proč bych si nemohla naopak zakládat na tom, že pomalu čtu?

Takový slow reading… Na tuhle myšlenku jsem připadla, když jsme se jednoho víkendu vydrápali na Lovoš, sedli si tam na vysluněnou lavičkou, vytáhli knížky a prostě si jen četli. Taková pohodička bez žádnýho spěchání dál, k dalším cílům… A pak za to taky určitě mohla knížka, kterou jsem zrovna četla – Něžnost od Davida Foenkinose. Tuhle knížku totiž snad ani nejde číst rychle, kapitoly jsou často kraťoučké, někdy jen takové slogany, ale celý příběh se odvíjí tak příjemně pomalu a je to celé přesně tak něžné, jak titul napovídá. I když je téma knihy smutné a hlavní hrdinka se potýká se ztrátou milované osoby, knížka celkově smutně nevyznívá, naopak i pobaví, ale hlavně je plná naděje… Je to jedna z mých srdcovek.

A pak jsou samozřejmě i jiný knížky, který číst pomalu nejde a člověk se musí držet, aby při obracení stránky rovnou nepotrhal, ale to je zase jinej příběh. U spousty knížek však číst pomalu vážně jde, někdy to je doslova nutnost a já se snažím vychutnat si každou větu a myšlenku. Je to fajn. Když nic jinýho, nechala jsem za sebou aspoň ty stresy z pitomýho závodění, ke kterýmu mě to holt někdy svádí.☀️

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *